דבק חם

עמוד האש

באחד משיטוטיי ברשת נתקלתי ברעיון ליצירת מעמד לעפרונות מדבק חם, בעדינות אומר שזה נראה לי די מיותר: כל כך הרבה עבודה בשביל משהו שאפשר להכין במיליון דרכים אחרות וכולן קלות יותר?! יחד עם זאת, משהו ברעיון הצית אצלי את המוזה והתחלתי לשחק עם זה. התוצאה והתוצר שלי – בית נר בצורת להבות אש.

דבק חם

מודה ומתוודה- כשהתחלתי ליצור אותו עדיין לא הייתי סגורה על המראה הסופי והקונספט. פשוט שיחקתי וניסיתי. כשהסרתי את הדבק שהתקרר מקרטון החלב כבר היה לי ברור שלמרות שנדמה היה לי שאש היצירה קצת נחלשה אצלי לאחרונה- היא עדיין שם, בוערת בשקט כגפרור עומם ורק מחכה לטיפת חמצן כדי להתפרץ. רצף האסוציאציות שלי זרם בערך כך:
אש היא החיים. אש היא אור. אש היא הגנה. בדיוק כמו בסיפור יציאת מצרים:
וַה' הֹלֵךְ לִפְנֵיהֶם יוֹמָם בְּעַמּוּד עָנָן לַנְחֹתָם הַדֶּרֶךְ וְלַיְלָה בְּעַמּוּד אֵשׁ לְהָאִיר לָהֶם לָלֶכֶת יוֹמָם וָלָיְלָה. לֹא יָמִישׁ עַמּוּד הֶעָנָן יוֹמָם וְעַמּוּד הָאֵשׁ לָיְלָה לִפְנֵי הָעָם."

משם האסוציאציות לקחו אותי למחשבות על כך שמה רוצה כל הורה להיות עבור ילדיו, אם לא עמוד אש שמראה להם את הדרך ומגן עליהם מכל רע?! ומה רוצה בלוגרית אם לא להראות לעוקביה ועוקבותיה את הדרך הטובה ולחסוך התנסויות גרועות?!
אז הנה, הכל מתחבר ואש היצירה בוערת והעיקר- יש לי קונספט לעיצוב שולחן החג (ושרק נוכל כבר לחגוג עם המשפחה, אמן).

אז מה צריך ומה עושים:
קרטון חלב/מיץ, נייר אפייה, נייר דבק, ספריי צבע (אפשרויות נוספות מפורטות בהמשך), אקדח דבק חם ונרות דבק.

בתמונה רואים מגוון של נרות דבק. צילמתי אותם כך כדי להפנות תשומת לב לגוונים השונים ולאורכים השונים. אלא פרמטרים שחשוב לשים אליהם לב, למה? כי זה משפיע על השימוש ובוודאי משפיע על המחיר. לא חוכמה לומר שבחנות א' המחיר הוא X ובחנות ב המחיר הוא X+10 ולכן חנות ב' יקרה, צריך להשוות גם את התמורה למחיר והתמורה במקרה הזה היא כמות החומר.
דבר שני: צבע הנר. יש נרות שקופים, יש אטומים ויש צבעוניים ואפילו עם נצנצים (את אלו יותר קשה להשיג בארץ). הלבנים אטומים (למרות שכשהם נמסים הם נהיים שקופים, מה שחשוב זה המראה כשהם מתקררים – אטום. השקופים מצוינים לכל מיני יצירות אבל הם גם יותר יקרים (שוב, חשוב לזכור לצורך השוואת מחירים הוגנת) וגם נוטים להצהיב מה שעלול לקלקל את היצירות בטווח הארוך אז חשוב לזכור את זה כשרואים כל מיני יצירות בפינטרסט.
לגבי אקדחי הדבק– חשוב להבין שיש הבדל במטרות ובביצועים ולבחור אקדח שעונה על הצרכים. האם אני רק מתכננת להדביק או גם ליצור? אם להדביק אז דברים גדולים או פריטים עדינים שמצריכים ממש מעט דבק? האם יש לי חשמל ליד אזור העבודה או שצריך אקדח אלחוטי? וכן הלאה. יש לשים לב להספק של המכשיר (נמדד בוואט W ומשמעותו עבודה לזמן) והמתח (וולט V כלומר יותר עבודה ליחידת מטען). כי הם מעידים על יכולת חימום הדבק וחוזק המכשיר. טווח המחירים כמו טווח הביצועים הוא רחב מאד וכאמור לא מספיק להשוות מחיר, צריך להשוות ביצועים. לי יש שניים: זה שבתמונה 80W חשמלי נקנה בטמבור עם נרות דבק שחורים שנגמרו לי בינתיים והפייה שלו טיפונת יותר עדינה מהשני שהוא W40 ונקנה בחנות יצירה בחצי מחיר. לשניהם אותו מתח (230 V). בעתיד אני רוצה אקדח אלחוטי עם פייה צרה יותר (סביר להניח שיהיה חלש יותר אבל נראה לי מאד נח להדבקות קטנות).

זהו, אחרי שהסברתי וחפרתי, אפשר להתחיל:

1. יש לעטוף את קרטון חלב הנייר אפייה. למה? כי הדבק החם לא נדבק אליו ואם נעבוד ישירות על הקרטון לא נוכל להסיר את היצירה.

2. בעזרת הדבק החם "ציירתי" מסגרת היקפית לבסיס ואז עליתי למעלה בקווים גליים למראה של להבות. יש להקפיד שמדי פעם הקווים יגעו אחד בשני כדי ליצור מעין רשת שתחזיק את כל הקונסטרוקציה שלא תיפול.

דבק חם

אם יש בך חשש שלעבוד ביד חופשית זה יותר מדי – אפשר לצייר את הלהבות עם עיפרון על נייר האפייה ולעטוף את הקרטון כך שהציור יהיה מצדו האחורי של נייר האפייה. למה? אחרת העופרת תיצמד לדבק החם (רואים בתמונה). ביצירה הזו אני צובעת את הדבק אז זה לא כזה חשוב, אבל אם אני רוצה שהדבק יישאר "טבעי" – חשוב לשים לזה לב.

עכשיו אפשר פשוט לעבור עם הדבק החם על הקווים.
נר הדבק שלי נגמר באמצע אחד מבתי הנר אז החלפתי לנר אחר ואפשר לראות את ההבדל בצבעים. ליצירה הזו זה ממש לא משנה כי ממילא אני צובעת בסוף את הכל.

3. אחרי כמה דקות כשהכול התקרר והתייצב ניתן להסיר את הנייר מהקרטון ואת הדבק מנייר האפייה ובעזרת מספריי ציפורניים מנקים את היצירה מ"חוטי" דבק עודפים.
כל הסיפור הזה לקח לי 10 דקות כולל צילום השלבים ונשאר רק לצבוע

הצביעה:

אפשר לצבוע עם לק ציפורניים (אבל זה פחות יפה וגם לא ממש נורמלי אלא אם אתן סופר משועממות ומחפשות איך להעביר את הזמן בבידוד), אפשר עם ספריי (זה מה שאני עשיתי). אפשר עם אקריליק אבל בגלל שהגימור של האקריליק הוא מט ואטום הוא פחות מתאים כאן.
אגב אני ריססתי עם ספריי זהב נצנצים, על הקרטון רואים את הניצנוץ, על הדבק החם פחות.

אחרי שסיימתי הבריק לי הרעיון להכין גם חבקי מפיות כאלה, אז עטפתי טיובה עגולה שהתאימה לי בקוטר ועשיתי בדיוק את או הדבר.

ועם אותו הרעיון ניתן לקשט אגרטלי פרחים, כלי הגשה וכל תוספת אחרת לשולחן.(אולי תצליחו לראות בתמונה מאחור את אגרטל הזכוכית שקיבל עיטור זהה)

בעת השימוש בדבק חם חשוב לשים לב ש:

למען הבטיחות 1- אקדח דבק חם הוא ובכן, חם. מאד. הוא אינו מיועד לשימוש של ילדות.ים וגם בגילאים הבוגרים צריך להיזהר על האצבעות מכוויות.

למען הבטיחות 2- יש לשים את הנר בתוך כוס/מיכל זכוכית. ואת הלהבות שלנו להניח סביב הכוס. אפשר גם "לצייר" עם אקדח הדבק ישירות על כלי הזכוכית אבל אז יש להקפיד שקוטר הכלי יהיה לפחות 6 ס"מ (ורצוי אף יותר) כדי להבטיח שחום הנר לא ימיס את הדבק החם.

צביעה בספריי: 1. אך ורק בחוץ. 2. בתוך קרטון כדי לא לטנף את הסביבה 3. סבלנות! מרססים את הצד שרואים ואחרי רבע שעה מסובבים ומרססים את הצד השני . אם צריך חוזרים על זה שוב. 4. מרססים מרחוק! לפחות 30 ס"מ מרחק בין פתח הריסוס לבין הפמוט. למה? כי אם תרססו מקרוב יותר ייווצרו נזילות צבע מכוערות. אז לא להתפתות "לגמור עם זה מהר" ולרסס מקרוב. 5. לא לגעת עד שייבש. זה מתייבש די מהר אז נא להתאפק 😊 6. עדיף לרסס כמה פריטים יחד ולא אחד-אחד. 7. בסיום הריסוס הופכים את המיכל ומרססים כשהוא הפוך (עומד על הראש) עד שלא יוצא יותר צבע. הפעולה הזו ממש חשובה כדי לנקות את צינור הריסוס והפיה ולמנוע סתימות.  8. לא לרסס לכיוון הפנים והעיניים. לא שלך ולא של אחר.ת

כדאי להכין יותר מבית נר אחד. ככל שיש יותר – ככה האפקט העיצובי והרעיוני מתקיים במלוא עוצמתו.

כמו שניתן להבין ההכנה ממש קלה והתוצר ורסטילי מאד מבחינת התאמתו לאירועים שונים ולא רק לפסח. למשל: לשולחן רומנטי כתאורת אווירה, לשולחן חג שבועות בזכות מראה הסנה הבוער, למשחקי אור בחנוכה ולכל שולחן שתתאים לו מדורה בוערת נניח שולחן בנושא לג' בעומר או פיקניק.

דבק חם

אז דבק חם זה מגניב ורב אפשרויות ואני מתכננת עוד אי-אלו יצירות אתו ולכן פתחתי לוח פינטרסט בנושא רעיונות ליצירה מדבק חם. לכל סיכה בלוח יש התייחסות שלי למה זה נכנס ללוח, האם הרעיון נראה לי טוב או שאולי יש חומר טוב יותר כדי לבצע את אותו הדבר? (משום מה כרגע הוא מראה כאילו רק אני יכולה לראות את ההערות, מקווה שזה יסתדר בקרוב). מוזמנות לעקוב אחרי הלוחות שלי בפינטרסט כאן.

מה עוד?

לא לשכוח לצלם ולתייג אותי בפייסבוק או באינסטגרם, בתמונות של השולחן המעוצב או מה שתצרו בעקבות הרעיון הזה. מבטיחה לשתף ולפרגן חזרה.

רחלי

שתפו והרבו יצירה בעולם:

שיתוף ב facebook
לשיתוף בפייסבוק
שיתוף ב whatsapp
להעברה בווטסאפ
שיתוף ב email
לשליחה במייל
שיתוף ב telegram
לשיתוף בטלגרם

לפוסט הזה יש 3 תגובות

 1. רותם בילו

  אליפות !!!

 2. נאוה

  אין עליך
  רעיון מעולה

 3. דפי

  לא הבנתי ממה שזה עשוי ואחרי שהבנתי שזה מדבק חם, הופתעתי. נראה מתכתי לגמרי

כתיבת תגובה

רוצה לקבל הודעה כל פעם שעולה פוסט חדש?

רוצה לקרוא עוד? הנה כמה פוסטים מומלצים: