הרגע האחרון

הרגע האחרון

מבחינת עיצוב שולחן הפסח – השנה, באופן מפתיע, באמת לא אגיע אל הרגע האחרון. זה משהו מאד חריג ולא אופייני לי. מכיוון שאני יודעת שאני לא לבד בעניין הרגע האחרון, הנה כמה רעיונות שניתן לבצע בין יום קודם לכשכבר ממש ממש ממש מסדרים את השולחן ולמי שמתארח.ת יש גם רעיון מה להביא מתנה.

קישוט שמכינים יום לפני (או באותו הבוקר אם אתן ממש פנויות)

זה רעיון שהכנתי לפני כשנתיים לגורי לינרו, התאהבתי בו בעצמי ולכן השתמשתי בו גם בשולחן הפסח שלי. כמובן שההחלטה התקבלה בלילה שלפני וכך מצאתי את עצמי יושבת בלילה, מכינה את היציקות, מניחה לייבוש ומסיימת את ההדבקות ברגע האחרון. אבל מה שחשוב זה שבערב החג היה שולחן מעוצב למשעי שקיבל הרבה קריאות וואו.

צריך: תבנית סיליקון בדוגמה הרצויה וחימר קל שלג. כמובן שאפשר גם חימרים אחרים אבל אז תצטרכו להתחיל בהכנות ימים רבים מראש, עם חימר השלג העבודה לקחה לי כשעה וחצי (לשולחן של 24 אנשים, לכל אחד 2 יציקות), ולאחר הייבוש עוד חצי שעה של הדבקה. כלומר נטו שעתיים עבודה (שאפשר לעשות מול הטלוויזיה).
החומר קיים רק בצבע לבן. כדי לקבל צבעים פסטליים פשוט צבעתי אותו מעט עם טוש, לשתי יחד עד שהצבע התייבש והרגשתי מוכשרת לאללה 😊

חימר שלג

הכנסתי ממש מעט חומר לתבנית, מילאתי הכל. הסרתי עודפים, ספרתי עד 10 והוצאתי בעדינות כדי לא למעוך.

הרגע האחרון

הנחתי על נייר לייבוש וחזרתי על התהליך עד להכנת כל כמות הקישוטים הדרושה. וכאן רואים את היתרון הגדול של חימר השלג – אפשר להוציא אותו מהתבנית גם כשהוא לא יבש, להניח אותו להתייבש על נייר ולהמשיך להשתמש בתבנית שוב ושוב.

הרגע האחרון

על נייר מדפסת רגיל הדפסתי (האמת שהושבתי את הילדים להתעסק עם ההדפסה) את תמונות בני המשפחה בשחור-לבן (כדי שתהיה אחידות בצבעים), גזרתי והדבקתי (שוב, לא אני, הילדים) אל מסגרות החימר שהתייבשו בעזרת דבק פלסטי.
את המסגרות המוכנות הדבקתי על רצועות בריסטול שסגרתי לצורת טבעת כדי שימשו כחבקי מפיות. סידרנו את המפיות בהתאם לסידור ההושבה שרצינו והיה נחמד לראות את כולם מסתובבים סביב השולחן לחפש היכן החבק שלהם כדי למצוא היכן הם יושבים.

כדי שיהיה קל להבדיל בין כוסות היין על השולחן וגם כקישוט חתכתי רצועות בריסטול דקיקות, הדבקתי אותן סביב רגלי הכוסות ועליהן הדבקתי את הפרפרים והפרחים שהכנתי מהחימר.

שעות בודדות לפני – קניידעלך מעוצבים

אני מבשלת קניידעלך בגרסה ההיברידית: מכינה את העיסה יום קודם ומבשלת ברגע האחרון. לבישול ברגע האחרון יש יתרון טעם משמעותי, אבל חיסרון גדול בזמן (לוקח זמן לכדרר כדורים ותיכף האורחים מגיעים). באחת הפעמים חשבתי שאם אני לא אגלגל כדורים אלא אכין "נקניק" ואפרוס לפרוסות, זה יהיה מהיר יותר ואז עלה לי הרעיון לתת לנקניק צורת משולש שכאשר פורסים אותו מתקבלות פירמידות קטנות. מאז אני מייצרת פירמידות קניידעלכים כל חג מחדש 😊.  זה קל, חמוד ונראה ממש מושקע.

להכנת הקניידעלך נעזרתי בנייר אפייה. מקל מאד על העבודה, עוזר ליצור צורה יפה יותר וגם פחות לכלוך על השיש. מבחינת מתכון – אין דרישות מיוחדות, הכל עובד.

כשכבר ממש מסדרים את השולחן:

מקפלים כל מפית למשולש ומגלגלים אותה לתוך כוס כדי לעגל את הצורה (כדי שהמפית תעמוד בצלחת בלי ליפול). לאחר 5 דקות מוצאים מהכוס ומניחים על הצלחת. טאדאם. הפירמידה הכי קלה ומהירה EVER.

הרגע האחרון

ואם מתארחים וצריך מתנה של הרגע האחרון?

מכיוון שבמשפחתי מקובל לחלוק את מטלות ליל הסדר בין כל המתארחים, יוצא שכל אחד מגיע לארוחת החג עמוס סירים תבניות ומתנות. אז חשבתי למה לא לשלב בין השימושי לחגיגי? בין המטלות למתנות? ועם הרעיון שנולד השתתפתי בכתבה שהתפרסמה באתר מאקו, כיצד ניתן (בקלות ממש, כמובן) להפוך את הכלי בו מביאים את האוכל למתנה שהיא יצירה חד פעמית.
הרעיון הוא להשתמש בשבלונה נצמדת ובצבע אקרילי רב תכליתי (ואז הוא לא יורד בשטיפה) וזהו. עניין של רבע שעה עבודה וחצי שעה אפייה של הכלי בתנור. בכתבה מופיעה רק קערת הסלט. אז הנה גם הרעיונות האחרים שהכנתי:

לאחר הצביעה מניחים את הכלי לייבוש וקיבוע בהתאם להוראות שעל הצבע, רק אז הכלי יהיה עמיד לשטיפה.

הכי חשוב: לזכור שלדחות לרגע האחרון זה לא דבר רע, יש דבר כזה שנקרא לחץ מיטבי וזה אומר שברגעים הללו מגיעים הרעיונות היצירתיים והטובים ביותר. אבל אם הלחץ גורם למתח בבית ולרגשות שליליים אז וותרו על הניסיון להיות מרת'ה סטיוארט. החג יהיה הרבה יותר שמח בלי כל זה ושמחה זה מה שחשוב באמת.

נראה לי שאחרי השנה האחרונה הברכה 'חג חירות שמח' מקבלת משמעות נוספת, אז מאחלת לכולנו חירות אמתית ולהתראות ביצירות,

רחלי

נ.ב. מזמינה אותך לקפוץ להציץ גם בעמוד "יצירות מפורסמות", יש שם רעיונות יצירה נוספים שמתאימים לפסח ולאביב לכל הגילאים.
נ.ב.2, ממש אשמח לשמוע (לקרוא/לראות) מה אהבתן מכל הרעיונות הללו

שתפו והרבו יצירה בעולם:

שיתוף ב facebook
לשיתוף בפייסבוק
שיתוף ב whatsapp
להעברה בווטסאפ
שיתוף ב email
לשליחה במייל
שיתוף ב telegram
לשיתוף בטלגרם

לפוסט הזה יש 2 תגובות

  1. מיכל צמח

    כרגיל, הרעיונות שלך יפיפיים… פרקטיים ומהנים להכנה.

    יש לי חשק להכין את הכל. הלוואי ויישאר קצת זמן 🙏
    בינתיים אני בהפסקת הנקה חחח

  2. נאוה

    יופי של רעיונות מקוריים ואפשר לשתף גם את הילדים שנמצאים בחופש. שפו

כתיבת תגובה

רוצה לקבל הודעה כל פעם שעולה פוסט חדש?

רוצה לקרוא עוד? הנה כמה פוסטים מומלצים: